Menü Kapat

Valör nedir? BDDK’nın açıkladığı valör tarihi nedir?

Valör nedir? BDDK’nın açıkladığı valör tarihi nedir?

BDDK altın alım satımını yakından ilgilendiren oldukça önemli bir açıklamada bulundu. Özellikle yüksek miktarda alım yapacak olanlar artık 100 gram ve üzeri alımlarda 1 gün valör uygulamasına tabi tutulacak. İşte BDDK’ın o açıklaması ve uygulamayla ilgili bilinmesi gerekenler…

VALÖR NEDİR, NE DEMEK?

Valör, faiz hesaplamasına başlangıç oluşturan tarihe denilmektedir. Valör, işlemin yapılış tarihi ile işlemin gerçekleşme, değer kazanma tarihi arasındaki farkı anlatmaktadır. Bankacılık sisteminde bu kelime valör tarihi olarak karşımıza çıkar. Borç geçen işlemler için valör, işlemin yapıldığı gündür.

VALÖR TARİHİ NE DEMEK?

Valör tarihi, işlemin karşılıklı olarak muhasebe hesaplarına alacak ve borç geçtiği, özetle işlemin fiilen gerçekleştiği tarihtir. Fransızca “valeur” kelimesinden dilimize geçmiştir.

BDDK’DAN VALÖR AÇIKLAMASI

BDDK’dan yapılan açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 21 Mayıs 2020 tarih ve 9033 sayılı kararı ile finansal piyasaların istikrarlı işleyişine ve kredi sisteminin etkin çalışmasına katkıda bulunulmasını teminen yarından itibaren gerçek ve tüzel kişilerin günlük 100 gram ve üzerinde altın alım işlemlerinde, altının ilgilinin hesabına aktarılmasının ve/veya kullanıma açılmasının bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesine karar verildiği kaydedildi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

korku filmleri 2019 animasyon filmleri 2019 Tipobet supertotobet