Menü Kapat

Haftanin neden önemli ve stratejik avantajları neler?

Haftanin neden önemli ve stratejik avantajları neler?

SİHA’lar, savaş uçakları, Kobra ve Atak helikopterleri. Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK’ya art arda ağır darbeler indiriyor. PKK hedefleri vuruluyor. Hedef, Irak sınırından iç kesimlere uzanan 40-50 kilometrelik alanda güvenli bölge oluşturmak.

Son yılların en kapsamlı operasyonu Pençe-Kaplan Harekatı’nın merkezi Türkiye sınırına 15-20 kilometre gibi bir mesafede bulunan Haftanin.

Haftanin, teröristlerin eğitimi ve Şırnak üzerinden Türkiye’ye girişi için defalarca kullanılmış bir bölge. Suriye’de stratejik önem taşıyan M4-M5 karayolu bağlantısı da Haftanin’den geçiyor. Bu önemli noktanın ardından Mehmetçik Zap, Metina ve Zendura’ya yönelecek.

Çatışmalar, Haftanin’in yukarı kesminde yer alan, kritik noktalardan biri olan Sipan Tepesinde de yoğunlaşmış durumda. Türk Silahlı Kuvvetleri, Sipan Tepesinin alınmasının ardından Keşan Köyüne ilerlemeyi hedefliyor. Böylece Batufa kasabasındaki askeri üsse doğru güvenli bir hat oluşturmak amaçlanıyor.

Operasyondaki bir diğer stratejik alan da Dupişk Tepesi, komandolar bölgeyi PKK’dan temizlemek için çok koldan saldırı başlattı. Buranın alınmasıyla terör örgütünün silahlı güçleri ikiye bölünmüş olacak. Geçtiğimiz yıl İran sınırına başlatılan Pençe operasyonuyla, bölgenin büyük kısmı kontrol altına alınmıştı.

Haftanin’deki operasyonla da Irak’ın iç kesimlerine kadar uzanan 40-50 kilometrelik bir alanda güvenli bölge oluşturulması hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

korku filmleri 2019 animasyon filmleri 2019 Tipobet supertotobet