Menü Kapat

Gökçeada’da ‘Deniz Şeytanı’ görüntülendi

Gökçeada'da 'Deniz Şeytanı' görüntülendi

1 ABONE OL

Gökçeada’daki Kaleköy Limanı’nın 5 mil açığında, bir hafta önce kılıç balığı avı yapan balıkçılar, suyun yüzeyine yakın noktada yüzen bir vatoz ile karşılaştı.

2

Bir süre teknenin önünde dans eder gibi yüzen 2 metre boyundaki vatoz, ava katılan zıpkın ile balık avı Milli sporcusu Selim Konya tarafından saniye saniye görüntülendi.

3

Vatoz’un görüntülendiği o anları anlatan Zıpkın ile balık avı Milli sporcusu Selim Konya, “Yaklaşık 1 hafta önce kılıç balığı avcılığı için denize açılmıştık. Gökçeada’nın 5 mil açığında ‘deniz şeytanı’ olarak bilinen manta türü bir vatoza rastladık.

4

Biz bu canlıları ara ara denizde görüyoruz. Gördüğümüz zaman da kayıt altına alıyoruz. Çünkü bunlar Gökçeada’ya bir güzellik, renk katıyor. Bu birey belgesellerde gördüğümüzde sürüler halinde olabiliyor.

5

Fakat Gökçeada’da biz tek olarak rastladık. Muhtemelen beslenmek için geliyor. Çünkü Kuzey Ege’nin suları besin değeri olarak yüksek. O yüzden bu hayvan buralara beslenmek için geliyor. Zaman zaman başka enteresan canlılara da denk geldiğimiz oluyor.

6

Mesela geçen gün yaklaşık 5 mil açıkta fok gördük. Buda büyük ihtimalle beslenme ya da adalar arası geçiş sağlıyordu. ‘Deniz şeytanı’ nesli tükenmekte olan türler arasında gözüküyor.

7

Aynı zamanda bir manta türü. Bu canlıyı gördüğümüzde biz de heyecanlanıyoruz. İşimizi, gücümüzü bırakıp biz de bu hayvanı çekmeye çalışıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

korku filmleri 2019 animasyon filmleri 2019 Tipobet supertotobet