Menü Kapat

E-Devlet üzerinden 65 yaş üstü seyahat izin belgesi alınır mı?

E-Devlet üzerinden 65 yaş üstü seyahat izin belgesi alınır mı?

Seyahat izin belgesi başvuruları ile ilgili beklenen açıklama geçtiğimiz günlerde yapılmıştı. Başvuruların başladığının açıklanmasıyla birlikte belgeden yararlanmak isteyen kişiler izin başvurularını gerçekleştirmeye başladı. Peki, bu başvurular nasıl yapılıyor ve adayların nelere dikkat etmesi gerekiyor?

E-DEVLET SEYAHAT İZNİ NASIL ALINIR?

Seyahat izin belgesi” talepleri yarından itibaren e-Devlet, İçişleri Bakanlığı E-Başvuru sistemi ve Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek. TC. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yapan kişiler ardından gerekli bilgileri doldurarak başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.

E-DEVLET SEYAHAT İZİN BELGESİ BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup,  E-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecek. 

SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMA ŞARTLARI

Genelgeye göre, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, izin belgesi almak ve en az 30 gün kalmak şartıyla istedikleri yere gidebilecek. Toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edeceklerin otogarlarda yoğunluk oluşturmaması için gerekli tedbirler alınacak, mağduriyete neden olunmayacak. 65 yaş ve üzeri olanların, gidecekleri yerlerde de 22 Mart’ta yayımlanan genelge kapsamında sokağa çıkma kısıtlamaları devam edecek. Genelgeye göre, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara seyahatlerinde refakat edecek kişiler, 72 saat içinde geri dönebilecek. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, seyahat izin belgesi talebini, elektronik ortamdan ya da “Alo 199” hattından yapabilecek. Seyahat izin belgesine başvuranlar ve beraberindekilerin Kovid-19 evde izolasyon sorgusu, hastalıkları olup olmadığı sistemden otomatik sorgulanacak
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

korku filmleri 2019 animasyon filmleri 2019 Tipobet supertotobet