Menü Kapat

BM Raportörü: Türkiye’deki Kaşıkçı davası adaletin sağlanması açısından önemli

BM Raportörü: Türkiye'deki Kaşıkçı davası adaletin sağlanması açısından önemli

Kaşıkçı davasına Türkiye’nin üzerine düşeni yaptığını savunan Birleşmiş Milletler Özel Raportörü Agnes Callamard, Türkiye’de görülen davanın adaletin sağlanması açısından önemli olduğunu vurguladı. Callamard, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşması takip etmek için geldiğinde de Türkiye’deki davanın Suudi Arabistan’daki davadan çok daha şeffaf ve adil olduğunu belirtmişti.

Birleşmiş Milletler Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü, bu kez Cenevre’de konuştu. Gündeminde yine Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldüren Gazeteci Cemal Kaşıkçı vardı.

Suudi Arabistan’daki yargılamayı “parodi” olarak nitelendirdi. Duruşma sayesinde uluslararası toplumun Türkiye’nin topladığı delillerden haberdar olacağına işaret etti.

Callamard, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü eski komutanı Kasım Süleymani’nin ölmesiyle ilgili hazırladığı rapora ilişkin de bilgi verdi. Süleymani’nin, ABD çıkarlarına yönelik muhtemel bir saldırı hazırlığında olmadığını belirtti. ABD tarafından öldürülmesinin “hukuksuz” olduğunu savundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

korku filmleri 2019 animasyon filmleri 2019 Tipobet supertotobet